1396-03-17 10:11:30 نمایش‏های روی صحنه تعداد بازدید :94 پرینت
از 17 خرداد تا 4 تیرماه با كارگردانی ناصر عاشوری
مجلس تعزیه‌ «شاه فتاح» در تماشاخانه ماه به صحنه می‌رود

به گزارش سایت نسخه هنر؛

ناصر عاشوری مجلس تعزیه‌ «شاه فتاح» را در تماشاخانه ماه حوزه هنری به صحنه می‌برد.

ناصر عاشوری در این باره گفت: مجلس «شاه فتاح» از جمله مجالس غریب تعزیه‌ است كه كمتر به آن پرداخته شده است. نمایش ما نیز بر اساس همین مجلس كه پیشینه‌ای دویست ساله دارد، دراماتورژی و برای اجرا در صحنه‌‌ یك سویه، آماده شده. این نمایش در چهارمین جشنواره‌ تئاتر شهر به صحنه رفته و رتبه و جوایزی را كسب كرده است. 

وی درباره‌ داستان این نمایش توضیح داد: «شاه فتاح» داستان رویایی پهلوان فتاح با حضرت علی(ع) است و به بهانه‌ این داستان روند آشنایی و شیفتگی قنبر- غلام حضرت امیر- با امیرالمومنین(ع) را روایت می‌كند. 

این بازیگر و كارگردان تئاتر ادامه داد: قبل از آشنایی‌ام با مجلس‌نامه‌ «شاه فتاح» و با مطالعه‌ نهج‌البلاغه، همیشه این دغدغه‌ را داشتم كه چگونه می‌شود قطره‌ای از محتوای این كتاب ارزشمند را در قالب تئاتر و ادبیات نمایشی ارائه كرد. تا اینكه هفت سال قبل مجلس‌نامه‌ «شاه فتاح» به دستم رسید و متن آن بسیار به دلم نشست. علاقه‌مند بودم این اثر را به روی صحنه ببرم كه در چهارمین جشنواره‌ تئاتر شهر این امر میسر شد اما هیچ‌گاه فرصت اجرای عمومی آن را نیافتم. امسال فیلم اجرای نمایشم را در قالب پیشنهاد اجرا به حوزه هنری دادم و خیلی زود با من تماس گرفتند و از من دعوت به همكاری كردند. 

وی در پاسخ به این سوال كه چگونه می‌توان برای نمایش‌های مذهبی، مخاطبان گسترده‌تری جذب كرد گفت: هر نمایشی به خصوص نمایش‌های مذهبی باید حرف جدید و شكل تازه‌ای داشته باشند. به عبارتی باید از تكرار تجربه‌های گذشته و الگوهای استفاده شده پرهیز كرد. از سوی دیگر، كارگردان باید در تولید نمایش‌های خود «آشنایی زدایی» كند. یعنی كارگردان باید مضامینی كه برای مخاطب آشنا هستند را طوری پرداخت و پردازش كند كه تماشاگر در مواجهه با آن بگوید: تا به حال این‌گونه به این موضوع نگاه نكرده بودم! در این صورت است كه مخاطب از تماشای اثر لذت می‌برد و جذب آن می‌شود.

این كارشناس ارشد هنرهای نمایشی ادامه داد: ناگفته نماند تبلیغات نیز در جذب مخاطب بسیار بسیار مثمر ثمر است. تبلیغات درست و به‌هنگام و مناسب، به طور حتم در جذب حداكثری اثر موثر خواهد بود. این تبلیغات می‌تواند از طریق رسانه‌های مكتوب، مجازی و تلویزیونی انجام گیرد كه هر كدام از این رسانه‌ها طیف خاصی را با اثر نمایشی آشنا می‌كنند. 

ناصر عاشورپور در پایان گفت: اینكه چه نهاد و ارگانی از نمایش شما پشتیبانی می‌كند نیز در جذب مخاطب تاثیر خواهد داشت. به طور مثال حوزه هنری مخاطبان خاص خود را دارد كه می‌تواند به هرچه بیشتر دیده شدن اثر كمك كند. از این رو خیلی خوشحالم كه اجرای عمومی مجلس غریب «شاه فتاح» در حوزه هنری به صحنه می‌رود. 

گفتنی است مجلس تعزیه‌ «شاه فتاح» با كارگردانی و دراماتورژی ناصر عاشوری از 17 خرداد تا 4 تیرماه در تماشاخانه‌ ماه حوزه هنری به صحنه می‌رود. 

علاقه‌مندان برای رزرو بلیت می‌توانند با شماره‌ 09352223721 تماس بگیرند یا برای خرید آنلاین به سایت تیوال www.tiwall.com مراجعه كنند.

نظرات هیچ نظری ثبت نشده است
ارسال نظر
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن نظر : *
کد امنیتی : *
نسخه هنر
انجمن تئاتر سازمان بسیج هنرمندان
نمایش‏های روی صحنه
نسخه هنر در تلگرام