1396-04-20 12:36:35 خبرهای تئاتر بسیج تعداد بازدید :144 پرینت
سعید نجفیان:
روایات تاریخی نیازمند بازآفرینی‌های معاصر است

به گزارش سایت نسخه هنر؛

سعید نجفیان گفت: نقل و روایت داستان‌های تاریخی با زبان دراماتیک و از منظر‌های مختلف، جذابیت بیشتری برای مخاطب امروزی خواهد داشت ضمن اینکه به بسط و نشر آن روایات تاریخی نیز کمک می‌کند.

سعید نجفیان کارگردان نمایش «گوهر»، درباره‌ی واپسین اثر نمایشی خود گفت: نمایش «گوهر» نوشته‌ی سیروس همتی قصه‌ کارگر افغانی پروژه‌ی بازسازی مسجد گوهرشاد است که عاشق مهندس ناظر پروژه به اسم بانو گوهر می‌شود. این قصه، به نوعی بازآفرینی معاصری از داستان تاریخی گوهرشاد است که با زبانی شیرین و امروزی روایت می‌شود.

وی با بیان اینکه باز‌آفرینی معاصر از داستان‌های تاریخی برای نسل امروز ضروری به نظر می‌رسد، اظهار داشت: نقل و روایت داستان‌های تاریخی با زبان دراماتیک و از منظر‌های مختلف، جذابیت بیشتری برای مخاطب امروزی خواهد داشت ضمن اینکه به بسط و نشر آن روایات تاریخی نیز کمک می‌کند. به طور مثال داستان‌های قرآنی، مفاهیم عمیق و زبان ساده‌ای دارند. نگاه‌های مختلف و روایت‌های گوناگون با زبان‌های متعدد باعث نشر، گسترش و بسط مفاهیم قرآنی برای طیف‌های مختلف و عام می‌شود.

نجفیان افزود: یادمان باشد سلایق همه‌ مردم یکسان و یکدست نیست. وقتی از مخاطب عام صحبت می‌کنیم منظور این نیست که همه‌ مردم یک جور سلیقه دارند. مردم هر جامعه‌ای رنگین‌کمانی از سلایق و دیدگاه‌ها هستند. وقتی صحبت از جذب مخاطب بیشتر است یعنی جذب حداکثری از جامعه‌ هدف. معتقدم هر هنری، مخاطب مختص خود را دارد؛ البته ذات هنر تئاتر «برای مخاطب بودن» است. اگر بتوانیم از جامعه‌ هدف خود، جذب حداکثری داشته باشیم، آنگاه در روند فعالیت خود، موفق عمل کرده‌ایم. بنابراین امروزی کردن داستان‌های تاریخی ضروری است اما نباید توقع داشت که الزاما همه‌ طیف‌ها مخاطب این دست آثار باشند.

این کارگردان تئاتر در مورد تغییرات ایجاد شده در نمایشنامه‌ «گوهر» برای اجرا توضیح داد: نمایشنامه «گوهر» از متون منتخب جشنواره‌ رضوی است که سال گذشته چاپ شده‌ و البته تاکنون هیچ اجرایی نداشته است. معمولا هر نمایشنامه‌ای برای اجرا با توجه به نگاه، سلیقه و تفکر کارگردان و گروه اجرایی، دچار تغییراتی می‌شود. در اجرای نمایشنامه‌ «گوهر» نیز اگر تغییرات ایجاد شده با همکاری و هماهنگی نویسنده‌ محترم اثر، سیروس همتی، بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اجرای نمایش «گوهر» توانسته نظرها را جلب کند یا نه پاسخ داد: اینکه من درباره‌ اثر خودم نظر بدهم درست نیست. باید قضاوت را به منتقدان، مخاطبان و اهل فن سپرد؛ اما تماشاگر بعد از تماشای نمایش، راضی سالن را ترک می‌کند و بازخوردهای دریافت شده توسط گروه اجرایی بسیار مثبت بوده که همین بازخوردها باعث انرژی مضاعف اعضای گروه نمایشی ما شده است.

نجفیان در بخشی از صحبت‌های خود به فعالیت‌های نمایشی حوزه هنری در دو سال اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: تغییرات و تلاش‌های مدیریت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در سال‌های اخیر کاملا محسوس است. فعال شدن مستمر تماشاخانه‌های حوزه هنری، راه‌اندازی دوباره‌ی جشنواره‌های مناطق و سراسری تئاتر سوره، احیای جشنواره‌ی تئاتر بچه‌های مسجد و فعالیت‌های امور استان‌ها و دفتر تئاتر خیابانی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، همه و همه حکایت از تلاش شبانه‌روزی آن مجموعه در ارائه‌ خدمات خود به بدنه‌ تئاتر کشور دارد. این حرکت بی‌شک قابل تحسین است.

سعید نجفیان در پایان گفت: احیای تماشاخانه‌های حوزه هنری برای رفت و آمد مستمر تماشاگران تئاتر، نیاز به صبوری مدیران آن مجموعه دارد. چند سالی بود که تماشاگران تئاتر عادت تماشای مستمر تئاتر را در تماشاخانه‌های حوزه هنری از یاد برده بودند و اکنون که اجراهای نمایش در حوزه هنری، مداومت یافته، نیاز است تا مدیران برای بازیابی رونق گذشته به تئاتر حوزه هنری، کمی صبور و شکیبا باشند. ضمن اینکه معتقدم مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در کنار همه‌ تلاش‌هایش، نیازمند حمایت‌های بیشتر مدیران بالادستی است. اگر بخواهیم قیاسی داشته باشیم می‌توانیم ببینیم اداره کل هنرهای نمایشی یا سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، چه تعداد سالن تئاتر و چه میزان بودجه نمایشی در اختیار دارند. اگر قرار است حوزه هنری در کنار این متولیان تئاتر به نیکویی دیده شود، نیازمند توجه بیشتری به هنرهای نمایشی حوزه هنری است. تئاتر حوزه هنری از داشتن دو تماشاخانه‌ مستقل تئاتر نیز بی‌بهره است و اجرای نمایش در هر تماشاخانه‌ای نیازمند هماهنگی چند مرکز از مراکز حوزه هنری است. بدون تردید، تئاتر حوزه هنری افق بسیار نوید بخشی دارد که البته نیازمند حمایت‌های بیشتر از سوی مدیران بالادستی است.

یادآور می‌شود نمایش «گوهر» به کارگردانی سعید نجفیان تا 5 مردادماه- ساعت 19:30- در تماشاخانه «مهر» حوزه هنری میزبان علاقه‌مندان به تئاتر خواهد بود. تماشاخانه «مهر» در خیابان حافظ، نبش خیابان سمیه واقع است.

علاقه‌مندان برای تهیه بلیت می‌توانند به سایت تیوال به نشانی www.tiwall.com مراجعه یا با شماره تلفن ۰۹۰۳۳۴۱۱۹۹۳ تماس حاصل بگیرند.

نظرات هیچ نظری ثبت نشده است
ارسال نظر
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن نظر : *
کد امنیتی : *
نسخه هنر
انجمن تئاتر سازمان بسیج هنرمندان
نمایش‏های روی صحنه
نسخه هنر در تلگرام