1396-04-21 09:04:49 خبرهای تئاتر بسیج تعداد بازدید :141 پرینت
با حضور هنرمند پیشکسوت زنجانی؛ داود خیری مسئول انجمن تئاتر بسیج هنرمندان زنجان
نقد کتاب "بردیا و ملکه سرزمین عاج"

به گزارش سایت نسخه هنر؛

اعضای کتابخوان مرکز شماره یک زنجان، در بیستمین جلسه «انجمن عصر یک کتاب» به نقد و بررسی رمان «بردیا و ملکه سرزمین عاج» پرداختند.

این جلسه با حضور فاطمه سلیمانی؛ بعنوان کارشناس و آقای "داود خیری" به عنوان منتقد برگزار شد، ایشان که هنرمند پیشکسوت و معلم بازنشسته ادبیات هستند؛ در شروع صحبت هایشان، به ارتباط تنگاتنگ داستان با سایر هنرهای نمایشی پرداختند و اذعان کردند:«داستان خوب، بن مایه نمایش و فیلم و فیلمنامه خوب است. اگر عوامل هنرهای نمایشی، جنس داستان و اصول و مراحل آن را بشناسند، شاهد ساخت آثار داستانی موفقی در استان خواهیم بود.»
این کارگردان زنجانی از آشنایی با نوجوان های علاقه مند به کتاب، ابراز خرسندی کرد و چنین حرکتی را بسیار ارزشمند دانست. ایشان بعد از شنیدن نقد و نظر تک تک اعضا، این رمان را با تمام ضعف هایش، در این برهه زمانی، کتابی نسبتا خوب توصیف کرد و بیان داشت: «از آنجایی که سیامک گلشیری در یک خانواده ادبیاتی بزرگ شده و مترجم توانمندی نیز هست، تا حدی توانسته با الهام از نمونه های خارجی، به دنیای خیالی نوجوان ها نزدیک شود و تعلیق را تا پایان قصه ادامه دهد.»
داوود خیری مسئول انجمن تئاتر بسیج هنرمندان استان زنجان در ادامه گفت: «نویسنده می توانست از داستانهای هزار و یک شب در این رمان بهره بیشتری ببرد و خواننده را کنجکاو کند تا بعد از پایان این کتاب، به سراغ  قصه های اسطوره ای ایران برود.»
شروع  دیر هنگام ماجرای اصلی، گفتگوهای زائد، توصیفات کلی و دور از ذهن مخاطب، تعدد شخصیت ها بدون پرداخت کامل، حجم زیاد اتفاقات و تصنعی بودن برخی ماجراها، ایرادهای بارز زبانی(از جمله تکرار برخی جملات و توصیفات)، میانه کند داستان و صحنه های اضافی نمونه ایرادهایی بود که بیشتر اعضا به آن اشاره داشتند.
البته ناگفته نماند که این رمان برای اعضای گروه سنی "د" جذاب تر بود تا اعضای بزرگسال. از نظر نوجوان های 12- 13 ساله، یکی از بهترین کتابهایی بود که از سری "رمان نوجوان امروز" خوانده بودند، اما برای نوجوان های 15- 16 ساله که نمونه های خارجی قوی تری را مطالعه کرده بودند، این کتاب، تعلیق و جذابیت چندانی برایشان نداشت.
مریم بیات تبار مربی ادبی مرکز شماره یک زنجان، رمان بردیا و ملکه سرزمین عاج را با تمام کاستی هایش، جزو معدود کتابهای تخیلی ایرانی دانست که توانسته تا حد زیادی نوجوان های گروه سنی "د" و اعضای نوجوان پسر را با خود همراه کند.
این نویسنده بیان داشت: «وجود چنین رمان هایی به قلم نویسنده های داخلی در قفسه کانون، قدم مهم و نقطه امیدی برای ادامه ژانرهای تخیلی و فانتزی در ایران است که امیدواریم روز به روز شاهد کارهای قوی تری از این دست باشیم.»
این جلسه که به مناسبت روز قلم برگزار شده بود، بهانه ای شد تا  آقای خیری به همراه مربی ادبی و اعضا علاقمند، سر مزار حسین منزوی حاضر شوند و برای گرامیدشت یاد ایشان، به شعرخوانی بپردازند.

رمان بردیا و ملکه سرزمین عاج اثر "سیامک گلشیری" است. او را، که یکی از پرخواننده‌ترین نویسندگان سال‌های اخیر ادبیات ایران بوده است، به سبب آنکه نویسندگی را تنها پیشه خود قرار داده و رمان‌ها و داستان‌های کوتاه بسیاری خلق کرده، از معدود داستان‌نویسان حرفه‌ای ایران می‌دانند.
گلشیری که تا کنون نزدیک به بیست رمان و چند مجموعه‌داستان منتشر کرده، پنج بار موفق به دریافت جایزه و بیش از ده بار نامزد جوایز مختلف ادبی بوده است. رمان‌های پنج‌گانه‌ی خون‌آشام را که در فهرست کاتالوگ کلاغ سفید کتابخانه‌ی بین‌المللی مونیخ سال ۲۰۱۴ جای گرفته، پرفروش‌ترین مجموعه‌رمان تاریخ ادبیات کودک و نوجوان ایران لقب داده‌اند. او سال‌هاست است که در دانشگاه‌ها و مراکز مختلف به تدریس داستان‌نویسی مشغول است.

نظرات هیچ نظری ثبت نشده است
ارسال نظر
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن نظر : *
کد امنیتی : *
نسخه هنر
انجمن تئاتر سازمان بسیج هنرمندان
نمایش‏های روی صحنه
نسخه هنر در تلگرام