1396-04-23 17:20:15 استان‌ها تعداد بازدید :66 پرینت
خراسان شمالی آماده میزبانی از جشنواره تئاتر رضوی می‌شود/ فرصتی برای تزریق نشاط معنوی به جامعه

به گزارش سایت نسخه هنر؛

دوازدهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر رضوی نیمه اول مرداد ماه آتی به میزبانی خراسان شمالی برگزار می شود، این استان در این روزها مشغول تدارک میزبانی از هنرمندان و علاقه‌مندان به تئاتر است.

محمدتقی ایرانی معاون سیاسی و امنیتی استاندار خراسان شمالی اظهار داشت: وجود آداب و رسوم، فرهنگ و قومیت اصیل در این خطه از خراسان بیانگر این نکته است که باید بسیاری از ظرفیت های مردمی آمایش شود.

وی با اشاره به اینکه خراسان شمالی صلاحیت میزبانی از جشنواره های ملی را دارد، ادامه داد: دولت و بخش خصوصی باید بدانند که مدیریت استان خراسان شمالی با تکیه بر مردم و فرهنگ اصیل اجتماعی، آماده میزبانی از برنامه های ملی است.

ایرانی با تاکید بر اینکه مردم خراسان شمالی خود را وابسته به آستان علی ابن موسی الرضا(ع) می دانند، تصریح کرد: خراسان بزرگ متبرک به نام ثامن الحجج(ع) است و اگرچه از نظر سیاسی و جغرافیایی سه استان، سال ها قبل از یکدیگر تفکیک شدند، اما از نظر اعتقادی این جدایی ممکن نیست و مردم خراسان و سراسر ایران اسلامی، وابستگی خاصی به درگاه آن حضرت دارند.

این مسئول در ادامه سخنان خود، به تاکید مقام معظم رهبری در بخش اهمیت هنر و هنرمند اشاره کرد و یادآور شد: مقام معظم رهبری به دفعات اشاره کرده اند که از منظر فرهنگ و هنر برای انتقال مفاهیم دینی تلاش کنیم و با توجه به مسائل و مشکلات اقتصادی، موضوع مهم هنر و ارزش های دینی مغفول واقع نشود.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار خراسان شمالی تاکید کرد: خراسان شمالی با وجود فرهنگ غنی خود و آداب و رسوم متنوع، بدون اغراق می تواند پایلوت فرهنگی شرق کشور و خراسان بزرگ باشد و سراسر کشور را با ارائه برنامه های متنوع فرهنگی و هنری پوشش دهد.

*جشنواره تئاتر رضوی فرصتی برای تزریق نشاط معنوی به جامعه است

محمد سویدانلویی مدیرکل میراث فرهنگی خراسان شمالی اظهار داشت: مهم ترین دستاورد این جشنواره ملی برای استان، معرفی توانمندی و ظرفیت های خراسان شمالی در حوزه های مختلف هنری و ظرفیت های متعدد و متنوع مردم شناختی است.

وی با بیان اینکه ظرفیت متنوع قومیتی در خراسان شمالی، زمینه ساز تنوع فرهنگ ها و آداب رسوم شده است، ادامه داد: این تنوع فرهنگی نیز موجبات غنای فرهنگی در زمینه های مختلف تئاتر، موسیقی، گردشگری و غیره را فراهم آورده و زمینه ساز ارتقای حوزه هنر در استان می باشد.

این مسئول در ادامه سخنان خود، کارکرد هنر را، بسیار اثر بخش توصیف کرد و گفت: با زبان هنر می توان ارزش ها را به بهترین شکل ممکن منتقل کرد و همانطور که از نام هنر پیداست،با ظرافت های خاص خود اثرگذار و مفید است.

وی افزود: نقش هنر در زمینه انتقال ارزش های دینی و معنوی به نسل جوان نقشی بی بدیل است و امیدواریم برگزاری برنامه های فرهنگی ملی نظیر جشنواره تئاتر رضوی را در استان شاهد باشیم و تداوم داشته باشد.

*جشنواره تئاتر رضوی فرصتی برای کشف استعدادهای ناشناخته است

امیر هوشنگ آذردشتی مدیرکل صدا و سیمای خراسان شمالی گفت: جشنواره های ملی نظیر تئاتر رضوی، فرصتی بکر برای هنرمندان و مشتاقان هنر است تا در استان خود و بدون هزینه و صرف زمان، بتوانند از آثار هنری با ارزشی بهره مند شوند.

وی حضور اساتید، بازیگران، نویسندگان، کارگردانان و هنرمندان را فرصتی جهت تعامل بیشتر و یادگیری بهتر برای هنر آموزان و مشتاقان هنر اصیل تئاتر در استان عنوان کرد.

آذردشتی یکی از دستاوردهای میزبانی جشنواره تئاتر رضوی را علاوه بر بالندگی هنرمندان و ایجاد انگیزه، ارتقاء سطح فرهنگی استان دانست و تاکید کرد: حمایت از این جشنواره های فرهنگی در استان ها لازم، ضروری و مفید است.

*زبان هنر از بهترین شیوه ها برای ترویج فرهنگ اهل بیت(ع) است

حجت الاسلام رضا نوری امام جمعه موقت بجنورد اظهار کرد: برای ترویج فرهنگ دینی و اهل بیت(ع) باید از شیوه های متفاوتی استفاده کرد که یکی از بهترین شیوه ها، استفاده از زبان هنر است.

وی عنوان کرد: تمایل مردم به موضوعات هنری و علاقه مندی مخاطبان به هنر و هنرمند، زمینه خوبی برای استفاده از این ظرفیت در جهت ترویج فرهنگ رضوی و سبک زندگی اسلامی است.

وی با اشاره به برگزاری دوازدهمین دوره جشنواره تئاتر رضوی به میزبانی خراسان شمالی، گفت: تولیدات و آثار این جشنواره، تاثیرات خوبی در تقویت اعتقادات دینی و معنوی افراد جامعه برجای می گذارد.

وی عنوان کرد: دیگر آثار هنری همچون شعر، تئاتر و... هم می توانند همینگونه عمل کنند و با جذب مخاطبان، سبب ماندگاری شوند.

 دوازدهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر رضوی نیمه اول مردادماه آینده به میزبانی خراسان شمالی برگزار می شود.

*متنی که اصول تخصصی شبیه‌خوانی در آن رعایت شده است

امیر سلیمانی‌مقدم که مجلس «تجارت حضرت محمد(ص) و ازدواج با حضرت خدیجه(س)» را برای بازبینی جشنواره آیینی و سنتی آماده می کند معتقد است؛ این مجلس کوتاه‌ترین و در عین حال اثربخش‌ترین دیالوگ‌ها را دارد.

سلیمانی‌مقدم شبیه‌گردان، توضیح داد: همان‌طور که می‌دانید برای شرکت در بخش «شبیه‌خوانی» باید از مجالس غریب (مجالسی که تاکنون در جشنواره آیینی سنتی اجرا نشدند) استفاده کرد. تقریبا می‌توان گفت تعداد مجالسی که هنوز در این جشنواره اجرا نشده‌اند و شرایط اجرا دارند، بسیار محدود است. متنی که برای حضور در این رویداد انتخاب کردم از چندین نظر چون شیوا بودن اشعار و رعایت اصول تخصصی تعزیه (شبیه‌خوانی)، صحنه‌پردازی و پیچش‌های دراماتیک درخور توجه است.

وی با بیان این که مجلس «تجارت حضرت محمد(ص) و ازدواج با حضرت خدیجه(س)» پیش از این توسط زنده‌یاد جابر عناصری گردآوری و به چاپ رسیده، اظهار داشت: اشعار این نسخه از نظر وزن و قافیه اشکالاتی داشت و آن را بازنویسی کردم. همچنین در چندین مورد مضمون برخی اشعار با تاریخ و یا منطق هم‌خوانی نداشت که این موضوع مورد تایید چند تن از استادان قرار گرفت و تمام موارد مذکور حذف شده یا تغییر یافت. ماحصل تغییرات فوق، نسخه‌ای‌ است که از ابعاد مختلف ادبی، تاریخی و منطقی در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

این مجلس روایت‌گر چگونگی امانت گرفتن سیم و زر از حضرت خدیجه (س) توسط حضرت محمد (ص) و مراتب پیشرفت اقتصادی و در نهایت ازدواج آن دو است.

متن ابتدایی این کار توسط زنده‌یاد جابر عناصری گردآوری شده. بازنویسی متن، طراحی صحنه و حرکت، موسیقی و کارگردانی این اثر برای حضور در جشنواره توسط امیر سلیمانی‌مقدم صورت گرفته است.

در این اجرا مرتضی صفاریان، قاسم تسبیحی، علی عزیزی، مصطفی بلوکات، عادل میراسماعیلی، مجید خسروان و چند تن از شبیه‌خوانان به ایفای نقش می‌پردازند. سرپرست گروه موسیقی نیز علی صدیقیان از چهره‌های موسیقی شبیه‌خوانی است. طراحی لباس نیز به صورت مشترک توسط امیر سلیمانی‌مقدم و علی عزیزی انجام شده است.

بخش مجالس شبیه خوانی (یادواره استاد هاشم فیاض) با هدف تولید مجالس جدید و ترویج نمونه‌های اصیل شبیه‌خوانی برای دومین دوره در هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی آماده می‌شود.

نظرات هیچ نظری ثبت نشده است
ارسال نظر
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن نظر : *
کد امنیتی : *
نسخه هنر
انجمن تئاتر سازمان بسیج هنرمندان
نمایش‏های روی صحنه
نسخه هنر در تلگرام