1396-04-25 12:20:28 خبرها و رویدادها تعداد بازدید :107 پرینت
شفیعی در افتتاح نشست چشم انداز تئاتر استان‌ها:
ضرورت ساخت مشارکتی تالارهای کم هزینه تئاتر/ ارتقای فرهنگ عمومی با تئاتر ممکن می‌شود

به گزارش سایت نسخه هنر؛

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خوشبختانه امروز برخی گروه‌های نمایشی این امکان را پیدا کرده‌اند که درآمدزا باشند اما همه این امکان را ندارند و نیاز به یاری در این زمینه هست.

نشست دو روزه چشم انداز تئاتر استان‌ها صبح امروز با حضور سیدعلی صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی شفیعی، علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد و مدیرکل‌های وزارت ارشاد در استان‌ها و جمعی از هنرمندان در تماشاخانه سنگلج آغاز شد.

در ابتدای این نشست مهدی شفیعی عنوان کرد: توجه به ظرفیت بی‌نظیر تئاتر در ارتقای فرهنگ عمومی، جامعه پذیری، فرهنگ پذیری، رشد اجتماعی کودکان و نوجوانان، اقتصاد فرهنگ و مشخصا ارتقاء شرایط اقتصادی فعالان حوزه تئاتر مهم است، امروز همکاران ادارات کل فرهنگ و ارشاد استان‌ها در کنار نمایندگان تئاتر در این جمع حضور دارند.

وی در ادامه پرسید: چگونه می‌توان این هم افزایی را ارتقا داد ، چه ظرفیت‌هایی برای این هم افزایی وجود دارد و چه ظرفیت‌هایی باید به وجود بیاید، دلیل برگزاری این نشست گفت وگو درباره این مسائل است. مواردی که را که غالبا براساس نظرات هنرمندان تنظیم شده است یک به یک مطرح می‌کنم.

شفیعی اظهار داشت: انجمن هنرهای نمایشی ایران به عنوان نهاد منتخب تئاتر استان‌ها اصلی‌ترین مجری مدیریت فعالیت هنرمندان در استان‌ها است لزوم اعتماد به انجمن اولین گام در رشد و توسعه تئاتر استان‌ها است.  دوم واگذاری مدیریت تالارهای نمایشی در اختیار ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعامل با سایر سازمان‌ها برای این نوع واگذاری‌ها راهی برای برنامه ریزی اجراهای عمومی در استان‌ها است متأسفانه در برخی واگذاری‌ها فقط صرفا اقتصادی مدنظر قرار گرفته و مدیریت این اماکن به بخش‌های غیرتخصصی سپرده شده است توجه نکردن به صلاحیت‌های تخصصی تحویل گیرندگان در آینده به مانعی جدی در گسترش تئاتر تبدیل خواهد شد.

مدیرکل هنرهای نمایشی یادآور شد:  ساخت مشارکتی تالارهای تخصصی کم هزینه نیز قابل توجه است. گسترش اجرای عمومی به گیشه پررونق می‌انجامد اما حمایت‌های مستقیم مالی از انجمن هنرهای نمایشی ضرورتی اجتناب ناپذیر است خوشبختانه برخی گروه‌های نمایشی این امکان را یافته‌اند که درامد زا باشند، اما همه این امکان را ندارند.

شفیعی با اشاره به اینکه از دیرباز فعالیت‌های هنری در استان ها به واسطه نبود ردیف‌های مشخص در موافقت نامه های ادارات کل استان ها و اطلاق عام برای فعالیت‌های فرهنگی باعث اختلاف نظر بین هنرمندان رشته‌های مختلف و تشکیلات اداری بوده است، افزود: لزوم مشخص شدن این اعتبارات از طریق انجمن‌های تخصصی از ضروریات نظام یافتن مطلوب فعالیت‌ها است.

وی در ادامه گفت: افزایش تعامل با آموزش و پرورش هم مهم است، چنین چیزی از نیازهای آینده تئاتر و هنر کشور است. شورای عالی انقلاب فرهنگی در مصوبه سیاست‌های هنرهای نمایشی به خوبی این مسئله را درنظر گرفته اما متأسفانه در مقام اجرا با کاستی‌های قابل توجهی روبه رو هستیم.

شفیعی در پایان گفت: امیدواریم همه مخاطبان جوانان و زنان و خانواده‌ها در تولید و عرصه آثار نمایشی به توسعه متوازن تئاتر در میهن دست یابند. از دکتر صالحی امیری استدعا دارم تا مجموعه وزارت خانه را در هم افزایی در عرصه تئاتر رهنمون سازند.

نشست های تخصصی چشم انداز تئاتر استان ها در روزهای 25 و 26 تیر ماه در محل هتل باباطاهر تهران و با حضور روسای شعب انجمن هنرهای نمایشی ایران ، معاونین امور هنری و کارشناسان تئاتر ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

نظرات هیچ نظری ثبت نشده است
ارسال نظر
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن نظر : *
کد امنیتی : *
نسخه هنر
انجمن تئاتر سازمان بسیج هنرمندان
نمایش‏های روی صحنه
نسخه هنر در تلگرام