1396-04-25 12:38:11 خبرها و رویدادها تعداد بازدید :138 پرینت
نصیربیگی:
تئاتر سوره بستر مناسبی برای شناسایی استعدادها است

به گزارش سایت نسخه هنر؛

امیر نصیربیگی، عضو هیئت انتخاب نمایش‌های خیابانی جشنواره تئاتر سوره معتقد است: جشنواره تئاتر سوره صرفا یک رخداد یا رقابت هنری صرف نیست، بلکه بیشتر تدارک فضا و بستر مناسبی برای شناسایی استعدادها و تلاش گسترده با بهره‌گیری از توان مردمی برای رسیدن به تولیدات هنری ارزشمدار است.

امیر نصیربیگی، مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، در مورد جشنواره تئاتر سوره و جایگاه آن در جامعه تئاتر کشور گفت: اگر مروری گذرا بر اهداف و قلمرو جشنواره‌های مختلف تئاتری در کشور داشته باشیم، یقین جایگاه هر جشنواره به روشنی ترسیم شده و آن‌گاه در مورد آن رخداد هنری می‌توانیم به نقد عالمانه‌ بپردازیم. جشنواره سوره از دیرباز با هدف کشف استعدادهای هنری جوان و خلاق و تولید آثار نمایشی ارزشمدار و اخلاق محور در طراز انقلاب اسلامی و ارتقای کیفی و کمی تولیدات نمایشی برگزار می‌شود که به نظر اینجانب از جایگاه و رتبه خوبی در میان هنرمندان حوزه نمایشی برخوردار بوده و حضور پر شور گروه‌های نمایشی از استان‌های مختلف در بخش‌های متعدد جشنواره تئاتر سوره دلیل این مدعاست. مدیریت هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور از دیرباز به مدیریت پیشرو در حوزه هنرهای نمایشی به‌ویژه برگزاری جشنواره‌هایی که خلاقانه توسط عوامل حوزه و به صورت خودجوش و کاملا مردمی شکل گرفته بود شهره است؛ امید که این روند و سبقه خوب همچنان تداوم و استمرار یابد.

وی در ادامه افزود: درخصوص شناسایی هنرمندان و چهره‌های استانی خلاق در حوزه هنرهای نمایشی و معرفی آن ها به جامعه تئاتری کشور شاید به طور یقین نتوان این نکته را مورد ارزیابی قرار داد و قضاوت کرد. اما اگر جریان تئاتری کشور با همدلی و هم‌زبانی بتواند فضایی فراهم کند که هنرمندان ضمن رقابت سازنده و موثر به تعامل و تبادل تجربیات و اطلاعات همت کنند، یقین چهره‌های استانی و خلاق نمایشی کشور در همه جشنواره‌ها به ویژه جشنواره تئاتر سوره که از خاستگاه مردمی ویژه ای برخوردار است شناسایی، معرفی و فضای لازم برای رشد و آموزش بیشتر فراهم خواهد شد.

نصیربیگی که عضو هیئت انتخاب نمایش‌های خیابانی بیست و پنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره است، در مورد نمایش‌های خیابانی این جشنواره گفت: با توجه به استقبال گسترده هنرمندان از تئاتر خیابانی و پیش بینی بخش تئاتر خیابانی در این دوره از جشنواره سوره انتظار می رود که هنرمندان فعال در نمایش‌های خیابانی با بهره‌گیری از ایده‌های خوب و پر نغز و با هنرمندی و اجرای موفق بتوانند در انتقال پیام در این گونه نمایشی موفق بوده و به نوعی نقش آفرینی لازم را داشته باشند. یقینا اگر فضا و بستر به شکل مطلوب فراهم شود تغییر در موازنه هنری کشور به سمت ارزش‌های انقلابی و اسلامی بوده و تاثیرگذاری مطلوبی بر حوزه فرهنگ و هنر خواهد داشت.

نصیربیگی که به تازگی مدیریت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بر عهده گرفته است در پایان گفت: به نظر این حقیر جشنواره تئاتر سوره صرفا یک رخداد یا رقابت هنری صرف نیست، بلکه بیشتر تدارک فضا و بستر مناسبی برای شناسایی استعدادها و تلاش گسترده با بهره‌گیری از توان مردمی برای رسیدن به تولیدات هنری ارزشمدار است. لذا انتظار می‌رود مسئولین محترم حوزه هنری تلاش وافری داشته باشند تا این رقابت سازنده و موثر از حاشیه‌هایی که اصل تئاتر را مورد هجمه قرار می‌دهد به‌دور مانده و همچنان جشنواره سوره با همین نام با خاستگاه مردمی‌اش فضایی برای رشد و بالندگی و تولید مطلوب باشد و همچنان جشنواره تئاتر سوره در مرکز اندیشه و هنر انقلاب اسلامی نسبت به تولید و انتشار متون نمایشی که به یقین امروزه یکی از چالش‌های اصلی حوزه تئاتر کمبود متون نمایشی است همت گمارد.

نظرات هیچ نظری ثبت نشده است
ارسال نظر
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن نظر : *
کد امنیتی : *
نسخه هنر
انجمن تئاتر سازمان بسیج هنرمندان
نمایش‏های روی صحنه
نسخه هنر در تلگرام