1396-05-28 09:51:09 نقد و تحلیل تعداد بازدید :212 پرینت
نقدی بر نمایش «باد که می نویسد» در جویبار

به گزارش سایت نسخه هنر؛

از سوی  گروه مهر جویبار  وابسته به اداره فرهنگ ارشاد اسلامی شهرستان جویبار نمایش «باد که می نویسد» به نویسندگی آرش عباسی و  کارگردانی علی غنی پور در این شهرستان به روی صحنه رفت.
نمایش به ماجرای  همسر شهیدی می پردازد که بیست سال با دست خط شوهرش برای خودش نامه می نویسد تا اینکه فراموش نکند که شوهرش مرده و با این کار با عشق  به همسرش به ادامه زندگی می پرداخت و...
در این نمایش یونس رهبر، شیما احمدی، شبنم ساداتی، علیرضا کثیری و کیوان ورشویی به بازی می پردازند .
افسانه مختابادی و سوده مدانلو  به عنوان منشی صحنه، عالمه چلنگری  به عنوان مدیر صحنه، سجاد علیجانی به عنوان مسئول موسیقی، پوریا علیجانی به عنوان نور پرداز و مریم فرجی به عنوان عکاس در این نمایش همکاری دارند.
این نمایش از 21 تا 25 مرداد ماه  96 راس ساعت 20.30  در سالن آمفی تئاتر غدیر شهرستان جویبار صحنه رفت.
 و اما در اجرای کار مشاهده می شود که بازیگران زن توانایی پرداخت ،حمل و ارایه نقش را نداشتند  و نتوانستند عملکرد خوبی را از خود برجای بگذارند،  می توان گفت کارگردان یا نسبت  انتخاب بازیگر مناسب نقش اشراف نداشته   و یا اینکه  نسبت به هدایت آن ها  موفق عمل نکرده است .
کارگردان خود را رقیب متن قرار داده  چنان متن را تقلیل داده و با حذف یک  سری از دیالوگ ها منجر به  ابتر شدن  و لطمه وارد آمدن  برکار شده است .
  عدم میزانسن مطلوب، سکون، افت ضرب آهنگ ،  یک نواختی کار را به همراه داشت و  بازی غلط شخصیت اصلی و گاها تصنعی، خاموش روشن های  بی دلیل نور واستفاد از دکور دکوری،کار را کمی ملال آور و خستگی را بر مخاطب غالب کرده بود.
 واما در بخش دیگر استفاده از موسیقی روز سوم و نور موضعی در بخش هایی از کار، کمی به حال و هوای کار قوت بخشید.
مواجه بودن  مخاطبان با ریتم کند و کسل کننده  در کار به نویسنده بر می گردد یا اینکه گریبانگیر کارگردان نمایش است؟!
پشیمانی و اشک ریختن بی دلیل مقامی مدیر بنیاد شهید و فرمانده زمان جنگ در کنار همکارش پس ازگذشت سال ها از جنگ به خاطر اندختن نارنجک  در سنگری عراقی ها و به هلاکت رساندنشان حکایت از چه دارد ؟  
کشتن دشمن متجاوزی که باعث به شهادت رسیدن  هم رزمانش در جبهه شده است بایستی ندامت و پشیمانی را به همراه داشته باشد.
این دیالوگ‌ها مغایر با دفاع مقدس بودن است.

نظرات هیچ نظری ثبت نشده است
ارسال نظر
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن نظر : *
کد امنیتی : *
نسخه هنر
انجمن تئاتر سازمان بسیج هنرمندان
نمایش‏های روی صحنه
نسخه هنر در تلگرام