1396-06-06 23:42:01 خبرهای تئاتر بسیج تعداد بازدید :198 پرینت
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شاهین شهر و میمه:
جشنواره استانی تئاتر دفاع مقدس در شاهین شهر برگزار می‌شود

به گزارش سایت نسخه هنر؛

سرهنگ دوم پاسدار سید احمد قریشی در نشست خبری با اصحاب رسانه، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید محسن حججی، شهادت ایشان را سبب دمیده شدن روح تازه در کالبد فرهنگ ایثار و شهادت در ابعاد ملی و بین المللی دانست و گفت: بازسازی عملیات محرم در قالب رزمایش، برگزاری نمایشگاه هفته دفاع مقدس، یادواره‌های شهدا و دیدار با خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، غبارروبی و عطرافشانی قبور مطهر شهدا و جشنواره استانی تئاتر دفاع مقدس موسوم به «پلاک» از جمله برنامه‌های امسال هفته دفاع مقدس در شهرستان شاهین شهر و میمه است.

فرمانده سپاه ناحیه مقاومت شاهین شهر و میمه، دفاع مقدس را یک گنجینه پایان ناپذیر بیان کرد و ادامه داد: بنا به نظر رهبر معظم انقلاب باید با استفاده از ابزار‌های مختلف این گنجینه را در اختیار مردم قرار دهیم و اجازه ندهیم تا گرد و غبار فراموشی بر روی این گنجینه بنشیند و هنر یکی از کاربردی‌ترین این ابزار‌ها است.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته کمتر وارد حوزه هنری می‌شدیم و بیشتر بر روی قالب‌های رزمایش و مشابه آن متمرکز بودیم، افزود: تصمیم گرفتیم تا برای انتقال بهتر مفاهیم فرهنگ دفاع مقدس به صورت جدی از هنر کمک بگیریم و شروع این امر هم امسال با افتتاح جشنواره تئاتر دفاع مقدس کلید می‌خورد و در آینده هم بخش سرود‌های انقلابی و دفاع مقدس هم شکل خواهد گرفت.

فرمانده سپاه ناحیه شاهین شهر و میمه برای رویکرد جدید برنامه‌های هفته دفاع مقدس در سال آینده با محوریت جشنواره‌های فرهنگی هنری در قالب تئاتر، سرود، عکس و سایر موارد ابراز امیدواری کرد و گفت: امروزه گرایش جوانان برای کسب مفاهیم بیشتر به سمت هنر است.

قریشی اظهار کرد: طرح اولیه جشنواره تئاتر دفاع مقدس موسوم به «پلاک» در تیرماه ۹۶ از سوی معاونت فرهنگی و بسیج هنرمندان آماده شد و در این زمینه با اهل فن هنر نشست‌هایی برگزار شد و قرار شد از ۲۶ لغایت ۳۰ شهریورماه جشنواره استانی تئاتر دفاع مقدس در شاهین شهر برگزار شود، فراخوان جمع آوری آثار نیز از ۲۰ مرداد تا ۱۵ شهریور و سپس داوری آثار انجام خواهد شد.

وی محتوای خوب و جامع جشنواره و بازدهی بالای آن را حائز اهمیت فراوان دانست و افزود: تأسیس دبیرخانه دائمی جشنواره می‌تواند نقش مؤثری را در این خصوص ایفا کند که در صورت تحقق اهداف جشنواره این دبیرخانه بطور دائمی ایجاد خواهد شد.

فرمانده سپاه ناحیه شاهین شهر و میمه تصریح کرد: نگاه بیرونی به شهرستان شاهین شهر و میمه آن چیزی نیست که واقعیت دارد و اصحاب رسانه و هنر می‌توانند این طرز نگرش بیرونی به شهرستان را در پیش چشم مردم به واقعیت نزدیک کنند و لازم است تا ذهنیت و نگاه بیرونی به شهرستان اصلاح شود.

قریشی از همه هنرمندان دغدغه‌مند در عرصه هنر برای پیشرفت برنامه‌های فرهنگی هنری برای انتقال ارزش‌های دفاع مقدس و انقلاب اسلامی دعوت به همکاری کرد و گفت: از همه برنامه‌ها و طرح‌های هنری کاربردی در این حوزه استقبال می‌کنیم.

در ادامه دبیر جشنواره تئاتر دفاع مقدس ضمن تشکر ویژه از حمایت‌های سپاه ناحیه شاهین شهر و میمه، گفت: معاونت فرهنگی سپاه ناحیه شاهین شهر، کانون بسیج هنرمندان و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ما را در برگزاری اولین دوره جشنواره تئاتر دفاع مقدس با عنوان «پلاک» یاری کردند که می‌تواند در بعد گسترده در استان با محوریت شاهین شهر مطرح شود و امیدواریم در سال‌های آتی ادامه پیدا کرده و یک دبیرخانه دائمی به این امر اختصاص یابد.

صادق فرهمند افزود: هنر نمایش یک هنر ویژه و کاربردی است و رهبر معظم انقلاب هم برای این حوزه اهمیت بالایی قائل هستند، محتوا و ابزار نمایش می‌توانند در کنار یکدیگر اهداف مورد نظر جشنواره در حوزه دفاع مقدس را محقق کنند.

وی ادامه داد: سازمان رفاهی تفریحی شاهین شهر، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اصفهان، ‏کانون بسیج هنرمندان و انجمن هنر‌های نمایشی کارگروه مشورتی برای تعیین برنامه‌ها و سیاستگذاری جشنواره هستند و سپاه ‏ناحیه شاهین شهر و میمه هم به عنوان متولی این امر نقش محوری را ایفا می‌کند. ‏

فرهمند تصریح کرد: جشنواره پلاک در نخستین گام خود در چهار بخش خیابانی، صحنه ای، نمایش نامه خوانی و عکس تئاتر وارد عمل خواهد شد و تصمیم گرفته شده تا بخش صحنه‌ای و خیابانی به صورت رقابتی برگزار شود، در بخش عکس تئاتر هم یک تقدیر از عکس ویژه داریم که این عکس یک سری مؤلفه‌هایی دارد، پیرامون برنامه‌های هفته دفاع مقدس نظیر در بازسازی رزمایش، نمایشگاه و یادمان‌های شهدا اتفاقاتی می‌افتد که این صحنه‌ها تنها از طریق لنز دوربین می‌تواند ثبت شود.

دبیر جشنواره تئاتر استانی «پلاک» با بیان اینکه یکهزارو ۱۳۷ هنرمند در شهرستان شاهین شهر و میمه وجود دارد خاطرنشان کرد: به برکت ایجاد دبیرخانه جشنواره «پلاک» بانک اطلاعاتی این افراد موجود است و از همه این عزیزان برای فعالیت در کانون بسیج هنرمندان دعوت می‌شود، این جمعیت ویژه هنرمندان در شهرستان سبب پویایی بیشتر جشنواره و کانون خواهد شد.

نظرات هیچ نظری ثبت نشده است
ارسال نظر
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن نظر : *
کد امنیتی : *
نسخه هنر
انجمن تئاتر سازمان بسیج هنرمندان
نمایش‏های روی صحنه
نسخه هنر در تلگرام