1396-06-21 00:29:52 خبرها و رویدادها تعداد بازدید :64 پرینت
کانون ملی منتقدان برگزاری جلسات نقد حضوری را لغو کرد

به گزارش سایت نسخه هنر؛

کانون ملی منتقدان طی یک بیانیه با عنوان «بیانیه شماره یک» برگزاری جلسات نقد حضوری را لغو کرد.

کانون ملی منتقدان که چندی پیش جشن خود را در تماشاخانه ایرانشهر برگزار کرد در بیانیه خود آورده است: «کانون ملی منتقدان تئاتر ایران در سال‌های گذشته با کمترین حمایت مادی و معنوی جلسات نقد حضوری تحت عنوان «دوشنبه‌های نقد تئاتر» را دوشنبه هر هفته برگزار کرده است و استقبال هنرمندان تئاتر کشور نیز از برگزاری این جلسات همواره چشمگیر، رو به افزایش و مهر تاییدی بر اهمیت برگزاری آن بوده است.

لیکن برگزاری مستمر و پیگیر این جلسات توسط کانون منتقدان همواره در زمینه حمایت با مشکلات و دشواری‌هایی همراه بوده است.

کانون با توجه به اهدافش با وجود دشواری‌ها این جلسات را تا امروز برگزار کرده است. لذا اکنون بعد از چند سال برگزاری جلسات نقد، با توجه به اینکه ظاهراً نقد تئاتر به هیچ‌وجه در اولویت برنامه‌های مدیریت تئاتر کشور جایی ندارد و رفتار مدیریت با جریان نقد بی‌تفاوت نشان می‌دهد، هیئت مدیره کانون به اطلاع می‌رساند تا زمانی که شأن، اهمیت و جایگاه نقد تئاتر از طرف مجموعه مدیریت تئاتر کشور جدی گرفته نشود، این جلسات را برگزار نخواهد کرد.

کانون ملی منتقدان تئاتر ایران همچنین در مورد اولویت‌بندی‌های مدیریت تئاتر کشور و فاصله به شدت زیاد میان برگزاری مصرانه  جشنواره‌های پرتعداد در ردیف نخست و حذف تدریجی نقد، پژوهش در تئاتر کشور جدا هشدار می‌دهد.»

در این بیانه مشخص نشده است راهکار حمایتی از این جلسات نقد چیست و این در حالی است که همواره نسبت به وجود کانون ملی منتقدان و شیوه مدیریت و انتشار مجله نمایش انتقادهایی بوده است. حتی حضور نصرالله قادری به عنوان شمایلی از یک جریان فکری، در فضای رسانه‌ای جنجال‌آفرین بوده است که نمونه مشهور اخیرش، نامه ذم شبیه به مدح او به فرهاد مهندس‌پور بوده است.

همچنین این نقد همواره کانون وجود داشته که اعضای آن به چه میزان در فضای رسانه‌ای و مطبوعاتی فعال بوده‌اند. این در حالی است که در سال‌های اخیر افراد غیرعضو همواره مصرانه‌تر و پویاتر از اعضای کانون در فضای مطبوعاتی فعالیت داشته‌اند.

این بیانیه با واکنش خاصی از سوی مدیریت تئاتر کشور مواجه نشده است. اگرچه شنیده‌ها از اختلاف نظر میان مهدی شفیعی، مدیریت تئاتر کشور و تیم مستقر در مجله نمایش و کانون ملی منتقدان حکایت می‌کند، اختلافی که شاید در برگزاری دو دوره جشنواره فجر به دبیری سعید اسدی و در نهایت انتخاب مهندس‌پور به عنوان دبیر دوره 36 بارزتر شده است.

نظرات هیچ نظری ثبت نشده است
ارسال نظر
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن نظر : *
کد امنیتی : *
نسخه هنر
انجمن تئاتر سازمان بسیج هنرمندان
نمایش‏های روی صحنه
نسخه هنر در تلگرام